Мистецтво як зброя: в Ізмаїлі відкрили виставку з сотнею розписаних гільз та тубусів

17 Лютого 2024, 10:00
Відкриття виставки в Ізмаїлі. Фото: Ізмаїльський військово-історичний музейний комплекс 895
Відкриття виставки в Ізмаїлі. Фото: Ізмаїльський військово-історичний музейний комплекс

16 лютого у стінах Ізмаїльського військово-історичного музейного комплексу на Одещині презентували виставку «Українська артзброя». Експозиція налічує більше 100 відстріляних гільз різного калібру, тубусів, ящиків від боєкомплектів, які розписали у різних техніках талановиті майстри та майстрині з усіх куточків країни. На сьогоднішній день це найбільше зібрання артоб'єктів в Україні.

Детальніше про унікальне зібрання розповідає Район.Ізмаїл.

Проєкт «Українська артзброя» створений Ізмаїльським військово-історичним музеєм для збереження і популяризації української творчості в розмалюванні артефактів війни. До проєкту долучилися близько двохсот майстрів з різних куточків країни. Половина учасників вже передала свої роботи для представлення на виставці.

Як зазначив директор Ізмаїльського військово-історичного музею Валерій Постернак, 80% цих робіт передані музею на зберігання і увійшли до його постійної колекції. Кожен витвір мистецтва має історичну, художню та утилітарну цінність. Адже кожна така робота допомагає зберігати мистецьку спадщину періоду війни, а також демонструє світовій спільноті незламність духу українського народу.

«За цими всіма артефактами стоять долі людей. Це наші солдати, військові, які бережуть нас, і дають можливість працювати і створювати такі прекрасні роботи. Для музею ця виставка є знаковою, адже він тільки починає працювати. Експозиція є символом того, що ми всі єдині», – зазначила на відкритті очільниця міського управління культури і туризму Людмила Головльова, принагідно подякувавши всім організаторам та учасникам культурної події.

В свою чергу очільник музею на знак подяки за підтримку подарував пані Людмилі роботу художниці з Хемльницького – герб України, який намальований епоксидною смолою – також новий напрям у мистецтві, що тільки-но розвивається.

Розмалювання артефактів війни стало окремим напрямом мистецтва на теренах України та своєрідним артфронтом для митців. Також це можливість заробити кошти для донатів на допомогу ЗСУ шляхом продажів унікальних робіт на аукціонах.

Валерій Постернак зазначив, що багато хто з майстрів розмальовували гільзи та тубуси вперше у своєму житті. Адже знайти такі специфічні «полотна» під розпис – завдання не з легких. На допомогу музею прийшов волонтер з м. Кривий Ріг, що на Дніпропетровщині, Юрій Костянтинович. Чоловік передав закладу три партії відстріляних гільз та тубусів, які зібрав на передовій (якісь екземпляри знайдені прямо на замінованих полях). Вже потім їх поштою по дві одиниці відправляли для роботи майстрам по всій Україні. За задумом організаторів проєкту, один розписаний артефакт митець передає до музею в Ізмаїлі, а другий передає до волонтерської організації у тому населеному пункті, де проживає.

Екскурсію артоб'єктами для присутніх провела наукова співробітниця музею Тетяна Іванова. Вона розповіла про зміст та значення елементів розпису на артефактах, про етапи роботи з гільзами, вага кожної з яких сягає від 3,5 до 7 кілограмів. Кожен експонат має свою передісторію з фронту, з якою і ознайомила гостей пані Тетяна.

«Завдання культурного фронту зараз полягає у тому, аби творчі роботи розповідали всьому світу про події в нашій багатостраждальній Україні. Головна ідея виставки – збереження ідеї демократії, шанування патріотичності і мужності громадян, які стали на захист національних цінностей держави, збереження національної культури. Кожна така робота ніби показує нам, що попри руйнівні вибухи мін та ракет життя продовжується», – резюмувала Тетяна Іванівна.

Насамкінець додамо, що для відвідувачів виставкова зала працюватиме з 19 лютого. Вхід на виставку буде платним: для дорослих - 20 гривень, для дітей - 10. За бажанням за 40 гривень можна замовити екскурсію. Для пільгових груп, військових відвідини експозиції будуть безкоштовними.

***  

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю СІД Медіа Груп і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів. 

13/07/2024 П'ятниця
12.07.2024